GLA (Sedir Ağacı Yağı)

GLA, bir omega-6 doymamış yağ asidi olup, Omega-6 grubu temel yağ asitleri vücutta; enerji üretimi, kan akışındaki oksijenin yayınımı, hemoglobin üretimi, trigliserid ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesi, beyin ve sinir dokularının gelişimi, hücre zarında sıvı geçişlerinin kontrolü, insülin ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesi, artrit (mafsal-eklem iltihabı) için tedavi, iltihap giderici etki, iltihaplı ve yangılı hastalıklarda yardımcı, astımda rahatlatıcı, PMS (Adet öncesi ağrılar) sendromlarında rahatlatıcı, allerjik reaksiyonların azaltılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, deri dokusuna yardımcı, su tutmanın azaltılması, sedefi azaltıcı veya hafifletici, sakinleştirici etki ve ruhsal durumu düzenleyici olarak da çok önemli görevler yapmaktadır. 

 • Romatoid artit, Ülseratif Kolit ve Sjögren Sendromu gibi diğer enflamatuvar hastalıklar, 
 • Diabetik Nöropati, 
 • Akut Respiratuvar Distress Sendromu 
 • Hipertansiyon 
 • Osteoporoz 
 • Serum Lipitlerini düşürmede, 
 • Premenstrual Sendrom, 
 • Menopozal Flaşing 
 • Deri Hastalıkları (Egzema, Atopik Dermatit, Ithicing, Hemodiyalizli hastalarda görülen Üremik deri bulguları) 
 • Saç dökülmesi

GLA’nın herhangi bir ilaçla etkileşimi rapor edilmemiştir. 

GLA içeren besinler; 

 • Sedir Yağı %20-27 
 • Yosun (Sprilune) %21 
 • Çuha Çiçeği Yağı %7-14 
 • Kuş üzümü -20 
 • Borage bitkisi %24 

SEDİR YAĞI; İnsanoğlunun tarih sahnesine çıktığı günlerden bu yana, Dünya’nın değişik bölgelerinde; SEDİR AĞACINA dini ve mistik bir anlam yüklenmiştir. Hz. Süleyman, Orta Doğu (Lübnan) sedirini evinin ve mabedinin yapımında özel önem atfeder ve tercih ederdi. Atlantik Sediri (Cedrus Atlantica) Druidler için kutsal bir ağaçtı. Sürekli yanan Zerdüştün ateşini sağlayan sedir ağacı reçinesiydi. Kuzey Amerika’da kırmızı sedir ağacı (juniperus virginiana) yerliler için mukaddes bir ağaçtı. Rusya’da keşişler manastırların bulunduğu yerlere kutsal saydıkları Sibirya Sediri (pinus Sibirica) dikmekte, kozalaklarını ve tohumlarını diğer keşişler vasıtasıyla başka yerlere dikilebilmesi için dağıtırlardı. Halk bu ulu ağaçların kozmik bir enerji biriktirdiğini ve bu enerjiyi etrafına dağıttığına inanmaktaydı. Onun için bu ağaçlara “SES VEREN SEDİRLER” demektedir. Sibirya aynı zamanda Dünyanın en büyük ormanına ve en zengin bitki örtüsüne sahiptir. Bunların içerisinde şüphesiz en büyük yer çam ormanlarına aittir.

Sibirya Sediri son derece görkemli bir ağaçtır, 30-45 metre boyunda, 1,5-2 metre çapında, ortalama ömrü 500 yılın üzerinde çok yavaş büyüyen bir tabiat harikasıdır. Bu yazıda ele alacağımız “Sibirya Cedar Oil” ‘in elde edildiği kozalaklar ise ağaçların en üst kısımlarında (Son 1,5 metrede) yetişirler. Ağaçlar -40 derecelerde üç yılda oluşturdukları olağanüstü değerli tohumlarını adeta başlarının üstünde taşımaktadırlar. 

“Hastalık teşhisinin ne olduğu hiç önemli değil, Sedir Yağı mutlaka iyi gelir” Sibirya halkı böyle söylüyor. “Doktor” veya “Ağaçların Çarı” dediği Sedir yağı için. Binlerce yıldan beri fıstıkların yağı çıkartılıyor ve kullanılıyor. Bölge yaşayanları çok haksızda sayılmazlar 90-100 yaşına gelmiş insanlar hala kendilerinde odun kesecek enerjiyi bulabiliyorlar. Dünya güreşinin efsane ismi Alexander Karelin bu bölgenin insanıdır. Yaşayanların ciltleri Dünyanın başka bir yerinde görülemeyecek kadar pürüzsüz, parlak ve güzeldir. 
En son modern bilimsel araştırmalarda, Sibirya halkının yağlarına atfettikleri üstün değeri doğrular görünümündedir. (Sibirya Cedar Oil) Sibirya Sedir Yağı vücudun gerekli vitaminleri, faydalı yağları, amino asitleri, makro ve mikro elementleri, yağda çözümlenen vitamin ve antioxidanları bünyesinde bulundurmaktadır. 

GLA En Yüksek Oranda Sibirya Sedir Yağında Bulunur.

Sedir yağındaki yağ asitlerinin yapısına bakıldığında, Gama Linolenik Asit olarak ta bilinen pinolenic asit (GLA-PLA) (2) %20-27 oranında bulunurken, Linoleic Acid (OMEGA 6) %40-47 aralığında bulunmaktadır. GLA kaynakları, çuha çiçeği yağı, siyah Frenk üzümü çekirdeği yağı, hodan yağıdır. Sibirya Sedir Yağı Bilinen En Zengin Natural Antioksidan Kaynaklarından Birisidir. Sibirya Sedir Yağında; Alpha-tocopherol (E Vitamini), Caroten, (vitamin A), Çinko, Manganez, Bakır, Demirin yanı sıra çok zengin K vitamini, P vitamini, B vitamini, selenium, fosfor bulunmaktadır. 

GLA’nın Etkileri

1993 yılında ‘Diabetes Care’ de yer alan çalışmaya göre bir yıl boyunca günlük 480 mg GLA kullanımı diyabetik nöropati hastalarında olumlu etki sağlamıştır.

 • İngiltere’de yapılan bir çalışmada GLA, Tamoxifen adlı meme kanserinde kullanılan ilaçla birlikte kullanılmış ve hastaların ilaca yanıt verme oranında artış tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise GLA’nın tümör hücresi üzerinde lipit peroksidasyonu denilen bir mekanizmayla seçici toksisite etkisi gösterdiği ve tümörün beslenmesini sağlayan damarlanmayı baskıladığı saptanmıştır.
 • GLA anti-enflamatuar etkisi sebebiyle artrit sorunu olan kişilerin eklem ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar GLA ‘nın eklem ağrısı, sertlik, hassasiyet gibi belirtilerde rahatlama sağlayabileceğini ve NSAID ihtiyacını azaltabileceğini göstermiştir.
 • Yapılan çalışmalara göre günlük 1,4 gr GLA alımı eklem sertliğinde % 36, eklem şişliğinde ise % 28 azalma sağlamıştır.
 • Çeşitli çalışmalar GLA’nın egzema sonucu meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve pullanma gibi şikayetlerin azaltılmasında faydalı olabileceğini göstermiştir.
 • •Bir çalışmada ülserativ kolitli hastalara bir yıl boyunca GLA verilmiş semptomlarda % 55 düzelme saptanmıştır.
 • PMS belirtilerine yönelik yapılan bir çalışmada % 9 GLA içeren (Efamol), takviye kullanan kadınların % 61 tam rahatlama, % 23 ise kısmi rahatlama hissetiklerini belirtmişlerdir.
 • Brezilya’da yapılan ve sonuçları Reproductive Health adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre gamma linolenik asit, adet öncesi sendrom (PMS) belirtilerinde azalma sağlayabilir. Çalışmada 120 kadın E vitamini, gamma linolenik asit, oleik asit ve lioleik asit gibi yağ asitleri içeren tableti her gün yatmadan önce 2 adet kullanmışlar ve 3 ayın sonunda bir çoğu sıkıntılarında azalma olduğunu  belirtmişlerdir. Araştırmacılar verilen maddelerin prolaktin hormonuna etki etmek suretiyle yarar sağladığını ifade ediyorlar.
 • Gamma Linolenik Asit’in cilt yaşlanmasını geciktirme, cildi nemlendirme, sıkılaştırma ve hormonal dengeyi destekleme gibi etkileri vardır.
 • GLA içeren kremler de kullanılabilir. GLA içeren kremler özellikle stres ve diğer faktörlere bağlı cilt sorunlarının tedavisini kolaylaştırır.

Kanserde GLA Kullanımı

GLA’nın selektif olarak 40 farklı kanser türü üzerinde öldürücü etkisi olduğu saptanmıştır. GLA bu etkisini normal sağlıklı hücreler üzerinde yapmamaktadır. GLA, doku kültüründe tümör hücrelerinde ölüme yol açtığı ve onkogen salınımını azalttığı ortaya çıkmıştır. Gliomalardaki (beyin tümörleri) uygulama da 1-2 yıl içinde tümörde küçülme yaptığı saptanmıştır. Diğer çalışmalarda Pankreas kanserlerinde kullanımının faydalı olduğu rapor edilmiştir. Antitrombotik (pıhtı oluşmasını engelleyici) etkisi ile kan akımını yavaşlamasını engellediği ve bu sayede metastaz (uzak yayılım) oluşumunun azaldığı kabul edilir. 

GLA (Gamma Linolenik Asit) VE MEME KANSERİ; GLA (Gamma Linoleik Asit) içeren bileşiklerin deneysel koşullarda kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Beyin, prostat ve son olarak meme kanseri hücrelerinde denenmiş olan GLA, İngiltere’deki “göğüs kanseri” olan kadınlarda, Tamoxifen adlı (meme kanserinde kullanılan) hormonal bir ilaç birlikte kullanılmış ve hastaların tamoxifene cevap verme oranlarında artış tespit edilmiştir. GLA’nın, tümörün beslenmesini ve gelişmesini sağlayan damarlanmadaki artışı (anjiogenezis) inhibe ettiği (baskıladığı) sanılmaktadır. 

İnt.J.Cancer adlı derginin 85.sayısında yayınlanmış bir çalışmada GLA tedavisi alan 38 Meme kanserli hasta (Tamoxifen ile birlikte) ile sadece tamoxifen alan hastaların karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak; Endokrin duyarlı (yani östrojen reseptörü pozitif)meme kanserli hastalarda GLA bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Meme kanserli hastalarda klasik Tamoxifen tedavisine yanıt birkaç ayı bulacağından, Tamoxifene eklenen GLA ile tedaviye cevabı hızlandırması heyecan vericidir. Toksik etkisi bulunmayan GLA, östrojen reseptörü pozitif hastalarda Tamoxifen tedavisine mutlaka eklenmelidir. GLA, tamoxifene ilave olarak önerilmektedir. Bu çalışmada GLA’nın tespit edilebilen herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. 

Breast Cancer Res Treatment dergisinde yayınlanan bir çalışmada GLA’nın kanser ilaçlarının tümör üzerindeki etkilerini arttırdığı tespit edilmiştir. Meme kanserinde kullanılan Vinorelbin adlı ilaçla birlikte GLA kullanıldığında tümör hücresinin üremesini hızlı ve etkili bir biçimde durdurduğu saptanmıştır. Bu çalışmada vitamin-E kullanılarak, GLA’nın sinerjik etkisinin arttığı da gözlemlenmiştir. 

J Natl Cancer Inst3 dergisinde yayınlanan bir Amerika çalışmasında, GLA’nın Her-2/neu (erbB-2 adlı onkogenler üzerinden antitümör etkisi gösterdiği,İngilterede yayınlanan Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids4 adlı derginin 2005 Nisan sayısında GLA’nın tümör hücrelerindeki yapışma (adhezyon) özelliğini, dolayısıyla da tümör hücresinin hareket etme kabiliyetini azalttığını bildirmiştir. Yine aynı araştırmacılar; GLA’nın tümör hücresi üzerinde lipit peroksidasyonu adı verilen bir mekanizma ile seçici toksisite (zehirleme) özelliği gösterdiğini ve tümörün beslenmesini sağlayan damarlanmayı baskıladığı saptanmıştır. 

Kemoterapi ve GLA;GLA’nın doxorubicin, cisplatin, carboplatin, idarubicin, mitoxantrone, tamoxifen, vincristine ve vinblastine gibi antikanser ilaçların etkinliğini arttırdığı saptanmıştır. Ayrıca GLA, immun  sistemi düzenleyici etkisine de sahiptir. Eur J Cancer6 adlı Avrupanın saygın bilimsel dergisinde yayınlanan araştırmada GLA’nın kemoterapi ilaçlarına tümörün duyarlılığını arttırdığı saptanmıştır. 
Amerika Kanser Birliği’ nin GLA (Gamma Linolenic Acid) hakkındaki görüşleri; 

 • GLA’nın kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı da tespit edilmiştir. GLA’nın bu özelliğinden dolayı rutin diyetlere eklenmesi tavsiye edilmektedir. 
 • Pankreas kanserli 48 hastada enjektabl formları kullanılan GLA, yüksek doz verilenlerde daha uzun yaşam sağlandığı tespit edilmiştir. 
 • Son çalışmalar GLA’nın mutlaka diğer Kemoterapi ilaçlarıyla birlikte verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. 
 • GLA’nın aşikar toksik etkilerine rastlanmamıştır.